Program: Building the Resilient Student

The Resilient Student
The 21st century demands a new approach to education which fully embodies the social- emotional, cultural, behavioral, and academic needs of its students.

Educators face the challenges of a rapidly changing student population and its impact on school climate and instructional practices. A whole student approach to teaching ensures that each child is supported, academically engaged, challenged, socially responsible, safe and healthy.

Agenda

8:00 a.m. - 8:30 a.m. Optional Continental Breakfast (Highlander Hall)
8:30 a.m. - 9:30 a.m.
August 12: Keynote Speaker: Rick Smith
August 13: Keynote Speaker: Dr. Debbie Silver
9:30 a.m. - 9:45 a.m. Break
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Breakout Session #1
11:05 a.m. - 11:15 a.m. Break
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Breakout Session #2
12:35 p.m. - 01:40 p.m. Lunch (On Your Own)
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Breakout Session #3
3:00 p.m. - 3:30 p.m. All Faculty meet in Highlander Hall for Closing

EventBrite Password: ghcfaculty
 

 
Day 1: Monday, August 12, 2019
Session 1
Time Workshop Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. English Language Development: Presented by Kate Escobar Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Handling Requests for Assessment/SST/RTI: Presented by Dr. Christine Suh Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Human First!: Ridding Our Schools of Sexually Harassing and Sexual Violent Behaviors By Celebrating Gender Nonconformity- Presented by Taisha Rucker Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Bullying and Protected Classes: Understanding the Overlap Between Federal and State Law Requirements- Presented by Dora Dome J.D. Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Trauma informed teaching strategies- Presented by Chante Rogers Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Succeeding with Difficult Students- Presented by Rick Smith Register
Session 2
Time Workshop Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Bridging the Achievement Gap: Culturally Responsive Teaching: Presented by Susan Patil Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Grading Students with IEP’s: Presented by Sydney Quon Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. LGBTQ: Presented by Carlos De Silva Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. The Conscious Teacher: Facilitating Learning, Empowering Students- Presented by Taisha Rucker Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Understanding the Skin We Speak Presented by Dr. Nancy Dome Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Stress and Anxiety for High Achieving Students- Presented by Frank Tocco Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Promoting a growth mindset in your classrooms- Presented by Chante Rogers Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Consequences That Work- Presented by Rick Smith Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Special Education Discipline- Presented by Dora Dome J.D. Register
Session 3
Time Workshop Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Compassion Fatigue- Self-care in the treatment of secondary trauma- Presented by Chante Rogers Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. The Tragedy Of Non-ness:Presented by Carlos Da Silva Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Recognizing Students in Crisis- When and who to refer?- Presented by Frank Tocco Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Motivating the Unmotivated in Your Classroom and Positive Behavior Supports: Presented by Rae Balmuth Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Equity by Design: Relationship - Leadership – Collaboration: Presented by Dr. Nancy Dome Register
 

 
Day 2: Tuesday, August 13, 2019
Session 1
Time Workshop Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. English Language Development: Presented by Kate Escobar Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Handling Requests for Assessment/SST/RTI: Presented by Dr. Christine Suh Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Human First!: Ridding Our Schools of Sexually Harassing and Sexual Violent Behaviors By Celebrating Gender Nonconformity- Presented by Taisha Rucker Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Bullying and Protected Classes: Understanding the Overlap Between Federal and State Law Requirements- Presented by Dora Dome J.D. Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Understanding the Skin We Speak: Presented by Dr. Nancy Dome Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. Trauma informed teaching strategies- Presented by Chante Rogers Register
9:45 a.m. - 11:05 a.m. CREATING A CLASSROOM CULTURE THAT ENHANCES LEARNING Presented by Debbie Silver Register
Session 2
Time Workshop Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Bridging the Achievement Gap: Culturally Responsive Teaching: Presented by Susan Patil Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Grading Students with IEP’s: Presented by Sydney Quon Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. LGBTQ: Presented by Carlos Da Silva Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. The Conscious Teacher: Facilitating Learning, Empowering Students- Presented by Taisha Rucker Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Special Education Discipline- Presented by Dora Dome J.D. Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Equity by Design: Relationship - Leadership – Collaboration: Presented by Dr. Nancy Dome Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Stress and Anxiety for High Achieving Students- Presented by Frank Tocco Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Promoting a growth mindset in your classrooms- Presented by Chante Rogers Register
11:15 a.m. - 12:35 p.m. Drumming to the Beat of Different Marchers - Engaging All Learners-Presented by Debbie Silver Register
Session 3
Time Workshop Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Compassion Fatigue- Self-care in the treatment of secondary trauma- Presented by Chante Rogers Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. The Tragedy Of Non-ness:Presented by Carlos Da Silva Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Recognizing Students in Crisis- When and who to refer?- Presented by Frank Tocco Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Motivating the Unmotivated in Your Classroom and Positive Behavior Supports: Presented by Rae Balmuth Register
1:40 p.m. - 3:00 p.m. Fall Down 7 Times, Get Up 8: Teaching Kids to Succeed - Presented by Debbie Silver Register